Mikrocölöpözés

Alaptestek teherbírásának növelése cement-, poliuretán- illetve egyéb anyagokkal injektált fúrt, mikrocölöpök lerakásával és injektálásával. Sajtolt, előre tervezhető teherbírású, mikrocölöpök sajtolása, vasalt fejgerendába fogása.

A mikrocölöpözés célja és alkalmazása

A mikrocölöpözés egy magas szakértelmet és precíz technológiát igénylő eljárás az építőiparban, amelyet az alaptestek teherbírásának növelésére és terhek teherviselő talajba történő levezetésére használnak. Ez egy rendkívül sokoldalú és hatékony módszer, különösen ott, ahol a hagyományos alapozási technikák nem nyújtanak elegendő stabilitást vagy teherbírást.

A mikrocölöpözés célja, hogy megnövelje az építmények alaptestének teherbírását cement-, poliuretán-, vagy egyéb anyagokkal injektált fúrt mikrocölöpök alkalmazásával. Ez az eljárás különösen előnyös kedvezőtlen talajviszonyok esetén, illetve meglévő épületek alapozásának megerősítésére.

Mikrocölöpök kialakítása és lerakása

  1. Fúrás: Az eljárás során először kis átmérőjű furatokat készítünk a talajba. A fúrás mélysége és az alkalmazott technológia a talaj adottságaitól és az építési projekt konkrét igényeitől függ.

  2. Mikrocölöp lehajtása: A mikrocölöpöket sűrített levegővel működő kézi és gépi technikai eszközök segítségével hajtjuk le a kívánt mélységbe.

  3. Injektálás: A lehajtott mikrocölöp belül üreges, kívül menetes, marófejjel ellátott acélcső. Az acélcsőbe különféle anyagokat injektálhatunk. Leggyakrabban alkalmazott anyagok: cementtej, habcement, poliuretán, epoxy gyanta vagy egyéb speciálisan kifejlesztett injektáló anyagok. Az injektálás a cölöpszerkezet kialakítása mellett stabilizálja is a környező talajt és növeli a talaj teherbírását.

Sajtolt mikrocölöpök és teherbírás

A sajtolt mikrocölöpök előnye, hogy teherbírásuk pontosan előre tervezhető, így a projekt igényeinek megfelelő teherbírás érhető el velük. Az eljárás során a cölöpöket valamilyen ellensúlyt alkalmazva (épület, alaptest, különféle terhek) hidraulikus sajtók segítségével a talajba sajtoljuk. A sajtolás során a sajtoló erőt addig növeljük, amíg el nem érjük a tervezők által számított mikrocölöp terhelési értéket.

Vasalt fejgerenda

A mikrocölöpök végső rögzítése és teherátadásának biztosítása érdekében a mikrocölöp fejeket vasalt fejgerendával összefogjuk. A vasalt fejgerenda a szerkezet tetején helyezkedik el, biztosítva a teher egyenletes átadását a mikrocölöpökre:

  • Szerkezeti integritás: A vasalt fejgerenda vasalata bekötésre kerül az eredeti alaptestbe így biztosítva a mikrocölöpök szilárd kapcsolódását az építmény alapjához egyúttal megakadályozva a vasalt fejgerenda önálló mozgását és az elkészült szerkezet stabilitását.
  • Teherelosztás: Az egyenletes teherelosztás révén a szerkezet alján lévő nyomás optimálisan oszlik el, megelőzve a talaj egyenetlen süllyedését.

Összefoglalás

A mikrocölöpözés egy igen hatékony és precíz alapozási technológia, amelyet számos építőipari projektben alkalmaznak a stabilitás és teherbírás növelésére. A cement-, poliuretán- vagy más speciális anyagokkal történő injektálás a fúrt lyukakba biztosítja a cölöp stabilitását és a környező talaj megerősítését. Továbbá, a sajtolt, előre tervezett mikrocölöpök és a vasalt fejgerendába fogás garantálják a szerkezet hosszú távú stabilitását és teherbírását. Ezáltal a mikrocölöpözés nélkülözhetetlen eszköz az építőiparban, különösen olyan projektek esetében, ahol a talajviszonyok vagy a terhelési igények különleges megoldásokat követelnek.

Kapcsolódó képek